Dachy

Budują Państwo dom? Jego niezwykle ważną częścią będzie dach, który stanowi przykrycie każdego budynku. Nieprzypadkowo jest nazywany piątą elewacją. Dach pełni bowiem niezwykle istotną funkcję osłonową – zabezpiecza przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych (wiatru i śniegu). Właściwy dobór pokrycia dachowego pozwala zaoszczędzić na opłatach za ogrzewanie domu. Można w ten sposób ograniczyć koszty nawet o 30%!

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na kształt i typ dachu. Ważne jest, aby dach podobał się właścicielowi pod względem wizualnym, a przy tym odpowiadał wymogom lokalizacji działki. Nie bez znaczenie jest kolorystyka pokrycia dachowego która wpływa na otoczenie i krajobraz.

Dach płaski czy skośny – co o tym decyduje?

O wyborze typu i kształtu dachu decydują czynniki zewnętrzne. Największe znaczenie mają warunki atmosferyczne panujące w danym regionie. Zależnie od nich buduje się dachy o różnym kącie nachylenia połaci dachowej.

Ze względu na ten kąt nachylenia dachy dzielimy na płaskie i skośne. Dachy płaskie to takie, w którym kąt nachylenia nie przekracza 12º, natomiast w przypadku dachów skośnych jest większy niż 12º. W zakresie naszej działalności mieści się wykonawstwo zarówno dachów płaskich, jak i skośnych.

Materiały na pokrycia dachowe dobieramy zależnie od wartości nachylenia połaci dachowej. W przypadku dachów płaskich jest zalecane użycie innych materiałów pokryciowych niż w przypadku dachów skośnych.

Ze względu na rodzaje kształtów, wyróżniamy dachy o połaciach prostolinijnych i krzywolinijnych. W ramach naszych usług wchodzą realizacje dachów o podstawowych kształtach, w tym dachów jednospadowych, dwuspadowych i czterospadowych. Na bazie ich konstrukcji możemy wykonać dachy o bardziej skomplikowanych kształtach takie jak: dach przyczółkowy, dach pulpitowy, dach kopertowy.

Wentylacja dachów

Dach ma nie tylko ładnie wyglądać. Dach ma przede wszystkim chronić przed przenikaniem wilgoci do wnętrza budynku.

Niestety, intensywne opady deszczu lub śniegu mogą doprowadzić do przedostawania się wilgoci pod pokrycie dachowe. Istnieje też ryzyko zawilgocenia się dachów od strony wewnętrznej, zwłaszcza w pomieszczeniach słabo przewietrzanych. Nasiąkanie wilgocią elementów konstrukcyjnych dachu jest bardzo niebezpieczne. Prowadzi do pogorszenia parametrów technicznych dachu, a w konsekwencji – do jego destrukcji.

Jak chronić pokrycie dachowe? Rozwiązaniem jest wentylacja dachu. Dla domu o powierzchni użytkowej od 150 do 210 m², ilość pary wodnej która oddziałuje na dach nie powinna przekraczać 600 g/m². Na przykład podczas gotowania bądź suszenia bielizny powstaje aż 2000 g użytkowej pary wodnej na osobę.

Marzysz o własnym domu? Wybierasz gotowy projekt? Zwróć uwagę na zaplanowane przez architekta pokrycie oraz kształt i typ dachu – ważne jest, aby nie tylko podobał się Tobie pod względem wizualnym, ale także odpowiadał wymogom lokalizacji działki.

W zakres naszych usług wchodzą realizacje pokryć dachów zarówno płaskich jak i skośnych, ponadto wykonujemy również konstrukcje więźb dachowych oraz docieplenia dachów. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

dach